Co je to pískování a k čemu slouží


Kutilství a stavitelství patří k oblíbeným koníčkům především mužů. Ti jsou často rádi, že mohou něco vyrábět, a že je za nimi vidět nějaký hmatatelný výsledek jejich práce. Často svůj koníček také používají k tomu, aby zjednodušili život sobě i svým blízkým.

To vše je jistě chvályhodné, avšak podobně jako kterýkoliv jiný obor, i zde narazíme na termíny, které se nám mohou zdát na první pohled matoucí. A často ani nemusí mít základ v angličtině, jak bývá v současné době zvykem.

Jedním z příkladů může být třeba pískování Pískovačky. Jen málokterý laik skutečně tuší, co se pod tímto skrývá. Jistě, vytušíme, že to má asi něco společného s pískem, ale to je asi tak všechno. K čemu může sloužit? A nedělá písek náhodou spíše nepořádek?

klasický typ písku

To vše je jistě pravda, avšak co si jen málokdo uvědomuje je fakt, že písek patří k nejlepším brusným materiálům, které máme v současné době k dispozici. Zvládne sklo, kov, ale i fasády domů. Jeho využití je tedy skutečně široké, jen se musí správně používat.

V současnosti je běžným postupem použít pískovací box. Jedná se o zařízení, fungující na podobném principu jako čerpadlo, jen místo vody se naplní pískem. Ten pak vypouští pod velkým tlakem z hadice o určeném průměru. Ten se může samozřejmě lišit, podle toho, jak precizní broušení potřebujeme.

písková bruska s odsáváním

Moderní pískové brusky jsou navíc často spojeny i s odsáváním, kdy se vypuštěný písek opět nasaje dovnitř přístroje. Zde je ovšem nutné použít jinou nádrž, neboť jej ve většině případů nelze opět použít k broušení. Je to samozřejmě proto, že je již kontaminován prachem a obroušenými částečkami.

Je také jasné, že nelze použít jakýkoliv druh písku. Je potřeba vybrat ten správný, aby plnil svůj úkol co nejefektivněji. Avšak i tak není pochyb, že se jedná o užitečného pomocníka pro každého kutila či stavbaře. Značně jim totiž v mnoha případech usnadní práci.